Drunkoreksja, czyli zaburzenie odżwiania połączone z alkoholizmem

Drunkoreksja, czyli zaburzenie odżwiania połączone z alkoholizmem

Z racji, że właśnie kończę studia podyplomowe – Psychodietetykę, postanowiłam trochę bardziej przyjrzeć się tematom związanych z tą dziedziną. Dla wyjaśnienia psychodietetyka to dziedzina, która łączy w sobie wiedzę dotycząca żywienia i zdrowia ludzi z wiedzą psychologiczną. Przeglądając różne artykuły do pracy magisterskiej, trafiłam na temat drunkoreksji, o którym wcześniej nie słyszałam i w związku z tym postanowiłam go zgłębić 😉

W 2006 roku National Eating Disorder Association przedstawił dane, z których wynikało, że 20% studentów (obu płci) wykazywało w pewnym okresie swojego życia zaburzenia odżywiania. Wyniki te skłoniły badaczy do zgłębienia tematu i połączenia zaburzeń odżywiania z alkoholem, od którego studenci nie stronili 😉 Efektem tych badań było powstanie w 2008 roku drunkoreksji, czyli zaburzenia odżywiania połączonego z alkoholizmem.

Czym jest drunkoreksja?

Drunkoreksja, w medycynie często określana anoreksją alkoholową (AA) lub bulimią alkoholową (BA), polega na ograniczaniu spożycia żywności, tak by można było konsumować więcej alkoholu bez obawy, że nastąpi przyrost masy ciała. Kluczowe jest jednak to, że pomimo wprowadzenia tego pojęcia do powszechnego użytku, termin ten nie został oficjalnie uznany za termin medyczny.

Skala problemu

Ciężko oszacować jakiej skali dotyczy ten problem. O przedstawienie wstępnych danych pokusili się Burke i wsp. (2010), według których 14% studentów na pierwszym roku studiów z premedytacją ograniczało ilość przyjmowanych kalorii przed wcześnie zaplanowaną wieczorną imprezą (konsumpcją alkoholu ;)). Natomiast 6% przyznało się, że ograniczenie tej ilości wiązało się z chęci uniknięcia przybrania na wadze.

Kogo najczęściej dotyczy drunkoreksja?

Według badań wspomnianych autorów częściej dotyczy młodych kobiet niż mężczyzn, co może wynikać z faktu, że kobiety przykładają większą uwagę do kaloryczności swojego jadłospisu. W tym celu ograniczają spożycie żywności oraz stosują głodówki, by kalorie dostarczone wraz z alkoholem nie spowodowały, że przytyją. Co ciekawe badania wykazały również, że narażone mogą być osoby cierpiące już na zaburzenia odżywiania. Opublikowany w 2001 roku raport CASA przedstawił dane, w z których wynikało, że 12-18% osób chorujących na anoreksję i 30-50% osób chorujących na bulimię nadużywało lub było uzależnionych od alkoholu…

Jak rozróżnić anoreksję od drunkoreksji?

Choć drunkoreksja nie jest osobnym terminem medycznym i uznawana jest za podkategorię anoreksji lub bulimii, to od tych zaburzeń różni je podstawa sprawa – cel podejmowanych działań. Osoby, które cierpią na drunkoreksję ograniczają jedzenie, by nie przytyć, ale też by mieć możliwość spożycia alkoholu  bez wyrzutów sumienia. Działania te motywuje najczęściej lęk przed przytyciem, a nie zaburzony obraz ciała, jak w przypadku anoreksji, kiedy to osoba chora postrzega siebie jak osobę otyłą. Drunkorekryty rzadko podejmują inicjatywy mające na celu zredukować masę ciała, pojawiają się one tylko, gdy bezpośrednio poprzedzają konsumpcję alkoholu. Jednak wraz z rozwojem choroby, zjawisko to może zwiększyć swoje nasilenie.

Jak rozpoznać drunkoreksję?

By zdiagnozować drunkoreksję, bardzo ważne jest określenie uzależnienia od alkoholu. Kluczowe jest, by ustalić czy zaburzenie odżywiania pojawiły się w trakcie trwania alkoholizmu, kiedy to konsumpcja żywności przestaje być priorytetem, a jej ograniczenie prowadzi do wyniszczenia organizmu. W alkoholizmie zaburzenia odżywiania i utrata masy ciała są konsekwencją choroby, a nie głównym celem nadużywania alkoholu i to znacząca różni ją od drunkoreksji. Ogólnie można wypisać takie charakterystyczne cechy tego zaburzenia:

 1. Uzależnienie od alkoholu
 2. Ograniczanie spożycia pokarmu (świadome!)
 3. Ograniczanie spożycia pokarmu wynika z chęci konsumpcji alkoholu
 4. Lęk przed przytyciem
 5. Negatywny obraz własnego ciała
 6. Spadek masy ciała poniżej norm populacyjncyh

Powikłania drunkoreksji

Drunkoreksja negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie, tu nie ma żadnych wątpliwości. Jak każde zaburzenie odżywiania wywołuje wiele niechcianych skutków, z którymi ciężko sobie poradzić. Kluczowe są zwłaszcza uszkodzenia w mózgu i innych narządach wewnętrznych. Pojawiają się także powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, hormonalnego, czy kostnego. Charakterystyczne dla tego zaburzenia jest także odwodnienie i niedożywienia. Mogą wystąpić także problemy z poziomem glukozy we krwi i pojawienie się hipoglikemii (niedocukrzenie). Należy też pamietać, że od drunkoreksji do alkoholizmu tylko jeden krok…A powikłania alkoholizmu są nam wszystkim dobrze znane.

Jak leczyć drunkoreksję?

W przypadku drunkoreksji kluczowa jest współpraca wielu specjalistów, np. dietetyka, lekarza i psychologa. Zaburzenie odżywiania wymaga kompleksowego prowadzenia, zwłaszcza, że najczęściej osoba chora nie rozumie jakie konsekwencje wynikną z jej działania. Celem terapii jest uzyskanie prawidłowej masy ciała, edukacja z zakresu prawidłowego żywienia, poprawy samooceny i ukazanie prawdziwego obrazu swojego ciała oraz stworzenie lub dołączenie do grupy wsparcia dla alkoholików.

Źródła:

 • Burke S.C., Cremeens J., Vail-Smith K., Woolsey C. Drunkorexia. Calorie restriction prior to alcohol consumption
  among college freshman. Journal of Alcohol and Drugs Education 2010; 54: 2: 17?34,
 • Fairbanks C.F. Drunkorexia ? what is it? Wellnesss Matters 2010; 2: 7: 1?4,
 • National Center on Addiction and Substance Abuse (CASA). Food for thought: Substance abuse an eating disorders, Columbia University, New York 2001

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Masz pytanie? Pisz śmiało :)