Fitness snacking

Fitness snacking

Zapewne nazwa „fitness snacking” kojarzy się Wam z przekąskami współgrającymi z fitnessem, jednak tym razem nie chodzi o jedzenie! To nic innego jak takie krótkie „wybuchy” aktywności fizycznej przed zjedzeniem czegoś. Takie chwilowe wzmożenie pracy organizmu może zwiększyć wrażliwość komórek na insulinę nawet na 16 godzin.

fitness

Skąd wzięło się pojęcie „fitness snacking’u”? Wszystko zaczęło się od naukowców i ich badań opublikowanych w czasopiśmie „Diabetologia”. Według ich badań najefektywniejszym sposobem kontrolowania poziomu cukru we krwi jest stosowanie trzech interwałowych zestawów ćwiczeń zamiast 30-minutowej aktywności. Zestawy te powinny wyglądać następująco:

– sześć 1-minutowych sesji przy 90% maksymalnego tętna

– przeplatane powolnymi, 1-minutowymi spacerami

– kończone powinny być na 30 minut przed każdym głównym posiłkiem

Według naukowców dzięki takiej aktywności następuje zmniejszenie poposiłkowego poziomu glukozy we krwi nawet o 12% w ciągu całego dnia, a efekt ten może nam towarzyszyć nawet wraz z nadejściem kolejnej doby. Badania przyniosły także wniosek, iż ćwiczenia interwałowe co drugi dzień dają lepsze efekty niż codzienny fitness.

Podstawowe trzy wnioski, do jakich doszli naukowcy to:

1) Wykorzystywanie „fintess snacks” przed posiłkami powoduje zmniejszenie poziomu cukru we krwi

W badaniu brały dwie grupy osób. Jedna z nich wykorzystywała 30-minutową, spokojną aktywność fizyczną, druga korzystały z 12-minutowej, interwałowej aktywności fizycznej. Druga grupa już pierwszego dnia zaobserwowała spadek poziomu cukru we krwi, który utrzymał się aż do następnej doby. U pierwszej grupy poziom cukru nie zmienił się.

2) U kobiet powyżej 30 roku życia, które nie są aktywnie fizycznie, znacząco rośnie ryzyko ataku serca

Według zaleceń amerykańskiego rządu, kobiety po 30-stce, aby zminimalizować ryzyko ataku serca powinny uprawiać sport przez 150 minut tygodniowo i unikać palenia papierosów. Według szacunków, gdyby każda kobieta w Ameryce, pomiędzy 30 a 90 rokiem życiem była aktywna fizycznie przez 150 minut tygodniowo, to zapobiegłoby to 2000 zgonom każdego roku.

3) Naciskanie na siebie  i pocenie korzystnie wpływają na zmniejszenie ryzyka ataku serca w starszym wieku

Osoby, które się rozwijają, podejmują jakiś wysiłek psychiczny mają lepiej funkcjonujące serce. Badania naukowców z Harvardu wykazały, że osoby w starszym wieku, które podejmują różne aktywności takie jak praca w ogrodzie czy spacerowanie mają lepsze ukrwienie od osób zaniedbujących takich aktywności. Według badań osoby po 70-tce, które angażowały się w jakieś aktywności psychiczne miały rzadziej nieregularną  pracę serca niż osoby, które nie inwestowały czasu w swoje zainteresowania.

Źródło: Boston Glob, artykuł „Why you need to take an exercise ‚snacks’ before you eat, and other new fintess advice” by Devorah Kotz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Masz pytanie? Pisz śmiało :)