Jak pokonać zmęczenie i zyskać więcej energii?

Jak pokonać zmęczenie i zyskać więcej energii?

Nadchodzą jesienne dni, w które mamy coraz mniej energii.

Co zrobić by mieć jej więcej? Czy jesteśmy skazani na kawę i napoje energetyczne? A co z osobami, którym i te napoje nie pomagają? Oto kilka sposobów wspomagających i pobudzających nasz organizm. Wypróbujcie, może znajdziecie jakiś idealny dla siebie.

1) Zjedzcie kawałek czekolady

Oczywiście tylko tej gorzkiej (minimum 60% kakao), gdyż to właśnie ona jest źródłem teobrominy (w 100g jest jej 450 mg, w mlecznej o połowę mniej, a białej raptem 0,1 g). Związek ten ma łagodne działanie pobudzające i dodaje nam energii bez efektów typowych dla kofeiny.

2) Postawcie na popołudniową, energetyczną przekąskę

Niewielka, zdrowa przekąska o niskiej zawartości cukru i białka spożyta po obiedzie np. w ramach deseru, pomoże podtrzymać energię do końca dnia. Może to być mieszanka orzechów, bakalii, odtłuszczony jogurt, jabłko i masło orzechowe itp.

3) Skosztujcie owoców leśnych

Co prawda sezon dobiegł już końca i zostają głównie formy mrożone i przetworzone, ale owoce te zawierają dużo antocyjanów. Związki te to potężne przeciwutleniacze, które wśród swoich zasłużonych wartości, zwiększą naszą energii.

4) Zróbcie sobie małą drzemkę

Wykorzystajcie 5-10 minut i zdrzemnijcie się! Nie kładźcie się tylko do łóżka, drzemka ma być krótka i pobudzająca. Jeśli pozwolicie sobie na dłuższe spanie to zmęczenie nie opuści Was aż do końca dnia. 

5) Żujcie miętową gumę

Co prawda nie będzie to długotrwałe pobudzenie, ale zawsze coś 😉 Według badań żucie gumy miętowej przez 20 minut daje nam 15 minut pobudzenia, a do tego skutecznie niweluje nasz apetyt. Dodatkowo zwiększamy aktywność elektryczną mózgu, co czyni nas bardziej przytomnymi.

6) Wstawajcie o tej samej godzinie

Warto wyrobić w sobie nawyk wstawiania i kładzenia się o tej samej godzinie. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z zasypianiem i prześpimy odpowiednią liczbę godzin, a to sprawi, że będziemy wypoczęci.

7) Pijcie dużo wody

Odwodnienie jest jedną z przyczyn zmęczenia, dlatego ważne jest aby dostarczać organizmowi odpowiednie ilości wody dziennie (kolo 8 szklanek). Oczywiście, gdy ćwiczycie ilości te powinny być odpowiednio zwiększone. Spróbujcie także przed ważnym wydarzeniem, wymagającym Waszego skupienia wypić pół szklanki wody, powinno Was to odpowiednio pobudzić 😉

8) Jedźcie produkty o niskim indeksie glikemicznym

Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym są łatwiej przyswajalne, a po ich zjedzeniu dłużej odczuwamy sytość, dzięki temu energii rozkłada się równomiernie przez cały ten okres.

9) Uprawiajcie sport

Nic tak nie dodaje energii jak trochę ruchu – a zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dlatego nie wymyślajcie wymówek, wymyślcie powody by zażyć trochę ruchu 😉

10) Śpiewajcie głośno

Gdy śpiewacie angażujecie swój mózg i od razu się ożywiacie. Spróbujcie!

11) Weźcie głęboki oddech

Pamiętajcie, że tlen to życiodajny pierwiastek, który jest ogólnodostępny i warto dobrze z niego skorzystać. Co kilka godzin weźcie głęboki wdech, w pozycji wyprostowanej, wyciągnijcie ramiona w górę i spójrzcie w sufit. Wdech przez nos, wydech przez usta.

12) Podnieście poziom witamin z grupy B

Witaminy z grupy B mają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm, zwłaszcza układ nerwowy. Większość z nich zaangażowana jest w proces przekształcania cukrów we krwi w energię. Aby zapewnić sobie odpowiednią ilość witamin z grupy B pilnujcie by Wasza dieta była dobrze zbilansowana. Możecie także zapewnić sobie kompleks witamin z grupy B zawierający około 50 mcg biotyny, 500 mcg wit B12, 400 mg kwasu foliowego w połączeniu z 200 mg magnezu, ale wszelkie suplementację najlepiej podejmować po konsultacji z lekarzem.

13) Dostarczajcie sobie dużo witaminy C

Warto uwzględnić w swojej diecie dużo cytrusów i warzyw bogatych w witaminę C (np. papryka). Badania wykazują, że pomiędzy niedoborem kwasu askorbinowego a chronicznym zmęczeniem. Witamina C pomaga również w absorpcji substancji odżywczych z pokarmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *