Kim jest i dlaczego warto skorzystać z usług psychodietetyka?

Kim jest i dlaczego warto skorzystać z usług psychodietetyka?

Określenie ‚psychodietetyk’ bardzo często spotyka się ze zdziwieniem różnych osób, które właśnie je ode mnie słyszą. Nie wszyscy rozumieją na czym polega praca takiego specjalisty, w związku z tym chciałabym Wam przybliżyć sylwetkę takiej osoby.

Psychodietetyka to dziedzina, która łączy w sobie wiedzę dotycząca żywienia i zdrowia ludzi z wiedzą psychologiczną. Celem takiej kombinacji jest stanie się specjalistą, który motywuje, ocenia postępy, wspólnie obiera i koryguje cele oraz towarzyszy w drodze do ich realizacji.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychodietetyka?

Podczas pierwszej wizyty, która opiera się na szczegółowym wywiadzie żywieniowym, psychodietetyk poznaje nawyki żywieniowe pacjenta i jego ogólny stan zdrowia. Wraz z pacjentem ustalane są wspólne cele i to jak będą realizowane. Ważne jest to, że są to cele PACJENTA, a nie SPECJALISTY. Jako psychodietetyk nigdy nie narzucam nikomu swoich celów, mogę lekko podpowiedzieć, ubrać to w odpowiednie słowa, ale cele ustala pacjent. Zadaniem psychodietetyka jest czuwanie nad tym, by te cele były mierzalne i realne do spełnienia.

Dodatkowo na życzenie pacjenta, w trakcie współpracy, może zostać przedstawiony również jadłospis, który ma ułatwić wypracowanie nowych nawyków żywieniowych i wpłynąć na poprawę elementów stylu życia. Ma być przede wszystkim narzędziem edukacyjnym, a nie głównym efektem współpracy ze specjalistą. Dodatkowo dobieram odpowiednie metody, przy pomocy których będziemy nadzorować postępy w ramach obranych celów. Mogą to być konkretne nawyki, ich częstotliwość, brak występowania niekorzystnych nawyków, czy analiza składu masy ciała. Nie uzależnia się jednak postępów od samych liczb, a od kierunku ich zmian.

Jak wyglądają kolejne wizyty u psychodietetyka?

Kolejne spotkania to czas poświęcony na ocenę postępów w realizacji celu i praca nad kolejnymi przeszkodami. Wspólnie wypracowywanie nowych rozwiązań, tak aby zmiany były stałe. Najczęściej dochodzi do tego edukacja żywieniowa, tak aby pacjent rozumiał, dlaczego akurat takie zmiany są dla niego kluczowe.

Jako psychodietetyk kładę nacisk na współpracę z pacjentem, tak aby czuł, że ma wpływ na to co się dzieje, ale nie czuł się osamotniony w walce ze zmianą nawyków. Celem takiej współpracy jest wspieranie pacjenta w trudnym okresie i nieustanna pomoc w realizacji ustalonego celu. Tak, aby wiedział, że upadki są nieuniknione, a po każdym z nich można się podnieść i działać dalej. Ważne jest też uświadomienie, które zmiany są naprawdę potrzebne dla pacjenta i jakie nadać im priorytety.

Kto powinien skorzystać z usług psychodietetyka?

Z usług psychodietetyka powinien skorzystać każdy, kto chce coś zmienić w swoich nawykach żywieniowych. Współpraca taka będzie pomocna zwłaszcza dla osób, które próbowały się odchudzać na własną rękę i nie odniosły sukcesu. Psychodietetyk pomoże poradzić sobie z jedzeniem pod wpływem emocji, wesprze w pokonywaniu przeszkód, które uniemożliwiają osiągniecie swoich celów.

Dodatkowo jako dietetyk pomogę także przy zaburzeniach odżywiania i różnych jednostkach chorobowych, jak np. chorobach tarczycy, insulinooporności czy PCOS. Podpowiem jak znaleźć motywację i zabrać się do działania. Będę towarzyszyć na każdym kroku podejmowanej pracy nad nawykami żywieniowymi w drodze do zdrowszego stylu życia.

Macie jakieś pytania? Piszcie śmiało 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Masz pytanie? Pisz śmiało :)